CHCEM KOMFORT V ZIME AJ LETE


17. 01. 2018

Zateplenie domu má v prvom rade usporiť peniaze za vykurovanie. Je to ale jeho jediná funkcia? Správny výber izolácie dokáže zaistiť, že okrem domácej pohody v zime bude v interiéri príjemne aj v letných horúčavách. A to aj v podkroví, ktoré sa prehrieva najrýchlejšie.

Okrem tepelnej vodivosti, ktorá udáva ako rýchlo sa teplo z jednej strany materiálu dostane na stranu druhú, teda za ako dlho miestnosť vychladne, je potrebné pri izolácii sledovať aj tepelnú akumuláciu.

Celulóza, izolácia vyrobená z papiera, sa vie správať trochu ako tehla - dokáže do seba naakumulovať teplo alebo chlad a zaistí tak stabilnú teplotu vo vnútri domu. V zime udrží vo vnútri domu alebo bytu teplo aj niekoľko hodín potom, ako vypnete kúrenie alebo vyhasnú kachle. V lete naopak bude trvať oveľa dlhšie, než sa dovnútra dostane otravná horúčava.

Takúto vlastnosť tepelnej izolácie ocenia ešte oveľa viac majitelia moderných drevostavieb, teda stavieb z drevených stĺpikov, dosiek a izolácie, ktoré navonok vyzerajú ako klasický murovaný dom. Ich stena podobne ako strecha murovaných domov neobsahuje žiadne tehly, preto je žiaduce, aby akumulačnú funkciu zastala izolácia.


Online kalkulácia