ZDRAVÁ IZOLÁCIA AJ PRE VÁŠ DOMOV


17. 01. 2018

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie sa počet astmatikov a detí  trpiacich alergiou za posledných 10 rokov zdvojnásobil. V súčasnej dobe 31% detí vo veku 13 až 17 rokov trpí alergiou a ďalších 10% detí nad 5 rokov trpí astmou. Patrí do týchto štatistík aj Vaše dieťa?

Potom je načase s tým niečo urobiť!

Jedným z najhorších zabijakov zdravého dýchania sú plesne, ktoré sa bohužiaľ objavujú nielen v starších budovách, ale aj v nových bytoch a domoch. Plesne, ako je známe, vyrastajú tam, kde vzniká veľké množstvo vlhkosti, ktorú sa nedarí účinne odvetrať. A v plesnivom dome alebo byte sa žije zle, nielen alergikom a astmatikom.

Vybavte si, ako vyzerá desiata v igelitovom vrecúšku, ktorú vaša ratolesť cez víkend zabudla v aktovke? Škaredo splesnivie. Hlavným dôvodom je vlhkosť, ktorá sa z tesného vrecka nedokáže dostať von, a pripraví tak dokonalé prostredie pre rast plesne. Rovnako tak splesnivie aj dom, ktorý zabalíte do nepriedušnej tepelnej izolácie. Tým, že dýchate, periete, sprchujete sa alebo varíte, neustále vytvárate ohromné ??množstvo vlhkosti. Pokiaľ ju uzavriete v tesnom prostredí, je len otázkou času, kedy a kde sa pleseň vytvorí.
Keby bola rovnaká desiata zabalená vo vrecúšku z papiera, po pár dňoch by chleba vyschol a stvrdol. Po plesni by na ňom nebolo ani stopy. Prírodný izolačný materiál, ako je celulóza, sa s vlhkosťou vie vysporiadať rovnako ako papierové vrecúško. Celulóza už zo svojej podstaty "vetrá" a neuzamyká tak vlhkosť vo vnútri domu.

Tak čo poviete? Nie je už načase začať taktiež zdravo bývať?

Keď vyrazíte do prírody, oblečiete sa do outdoorového oblečenia. Teda do funkčného tričká, mikiny a membránovej bundy, ktorá nepremokne, neprefúkne a odvedie pot z tela preč. Účel je jasný - chcete byť chránený pred vplyvmi počasia a pritom sa nezapotiť. Verte, že domácnosť sa správa rovnako ako ľudské telo. Vytvára sa v nej vlhkosť, ktorú treba odvetrať, a samozrejme sa musí chrániť pred chladom. Preto aj ona potrebuje mať to správne vyladené "outdoorové oblečenie".
Nepriedušné zatepľovacie systémy sa správajú podobne ako pláštenka. Človek sa v nej zaparí hneď, ako prestane pršať. Dom si ale pláštenku po daždi zložiť nemôže a vlhkosť, ktorá sa vo vnútri hromadí, vytvorí ideálne prostredie pre rast a množenie plesní.
Aby sa dom po celý rok cítil ako vy vo funkčnom oblečení, je nutné ho zaopatriť skutočne vhodnou izoláciou v kombinácii s chytrými membránami.

Ideálna  vlastnosť zdravej izolácie je, že okrem schopnosti vlhkosť z interiéru odvetrať, vie časť z nej tiež "schovať" na horšie časy. Pýtate sa, prečo by si niekto chcel vlhkosť ukladať? Dôvodom je šetrenie energiou. V sparnom lete sa totiž taká vlhkosť môže hodiť pri znižovaní teploty. Funguje to ako prírodná klimatizácia. Keď sa voda odparuje, znižuje sa teplota okolia - preto sa letné horúčavy vždy lepšie zvládajú v zeleni, kde je vlhkosti oveľa viac ako v rozpálenom meste.


Online kalkulácia